KS Zuber Krynica-Zdrój - strona nieoficjalna

Strona klubowa

Ostatnie spotkanie

Zuber Krynica-Zdrój 0:2 Librantovia Librantowa
2013-09-29, 17:00:00
     
oceny zawodników »

Najbliższe spotkanie

W najbliższym czasie zespół nie rozgrywa żadnego spotkania.

Statystyki drużyny

Losowa galeria

Mistrzostwo
Ładowanie...

Pogoda

Click for Krynica-Zdroj, Poland Forecast

Sport.pl

Zczuba.tv

Aktualności

Zapomniany smak derbów - Krynica-Zdrój

  • autor: zapa76, 2009-09-30 18:31
Jak wiadomo nasza gmina raczej zimowymi sportami stoi, jednak nie można powiedzieć, że Krynica od futbolu odwróciła się całkowicie ponieważ w naszej gminie działają trzy kluby piłkarskie (w każdym z nich przynajmniej po dwie sekcje wiekowe) a do tego, o czym mało kto wie, jeden z wychowanków Zubera - Maciej Chłodnicki - jest teraz jednym z managerów od spraw marketingowych Lecha Poznań, kiedy dodam jeszcze, że jeden z głównych autorów debiutu Ludovica Obraniaka - Maciej Chorążyk -  jest również Kryniczaninem, to wychodzi, że i nasza jałowa ziemia może zrodzić piłkarskiego reprezentanta naszego kraju. Oczywiście jest jeszcze Paweł Kozub (wychowanek Przełęczy Tylicz), któremu nie do końca wyszedł pobyt w Legii Warszawa jednak wszyscy sympatycy piłki nożnej z naszego regionu kibicujemy dalszemu rozwojowi jego kariery.

Na koniec pozwoliłem sobie przekopiować artykuł Damiana Szczerby - jednego z redaktorów futbolopolis.pl - który przytacza tematykę futbolu w naszej gminie.


"... Gmina Krynica Zdrój położona w jednym z najpiękniejszych miejsc w Polsce, obok znakomitej bazy noclegowej i atrakcji turystycznych piłkarskim kibicom nie może zaoferować zbyt wiele...


... W samym mieście wyraźnie postawiono na sporty zimowe, z których zresztą Krynica słynie. Obok znakomicie rozwiniętej sieci wyciągów narciarskich, funkcjonuje już od dawna lodowisko, na którym swoje mecze rozgrywa obecnie pierwszoligowa ekipa KTH.

Nie, jako obok, całkiem w cieniu swoje sportowe życie rozwijają piłkarskie kluby. W gminie tej istnieją trzy zrzeszenia: Zuber Krynica, Przełęcz Tylicz i Polany/Berest. Derbowych emocji jednak zbyt często odczuć nie można. Przełęcz to solidna drużyna ligi okręgowej, Zuber ze zmiennym szczęściem walczy w A klasie Nowy Sącz, a niedawno powołane do życia Polany/Berest walczą w A klasie Gorlice.

Wspomniane Polany/Berset to drużyna, która funkcjonuje dopiero od niedawna. W herbie widnieje data 2006. Już w sezonie 2007/08 klub ten awansował do klasy A z czwartej pozycji, aby w kolejnym sezonie zająć rewelacyjne jak na beniaminka 4 miejsce. Jak do tej pory Polany/Berest nie rozegrały żadnego oficjalnego derbowego meczu z drużynami z tej samej gminy. Warto odnotować, iż Polany/Berest początkowo kadrę swą opierały na piłkarzach mających za sobą przygodę w Zuberze.

Znacznie ciaśniejsze relacje funkcjonują pomiędzy Przełęczą Tylicz i Zuberem Krynica. Obydwa kluby były nawet kiedyś jednym, po tym jak w 1995 roku doszło do fuzji i powstał zespół Multi-Vita Krynica Tylicz. Fuzja ta przetrwała tylko cztery lata i 10 sierpnia 1999 roku ponownie obydwa kluby się rozdzieliły.

Klub z Tylicza wystartował później w C klasie gdzie w sezonie 2003/2004 w  rundzie wiosennej występował pod nazwą dawnego sponsora Multi-Vita Krynica Tylicz, by na wiosnę grać, jako Przełęcz Tylicz. Od tamtego czasu Przełęcz odnotowywał awans rok po roku. W 2003/2004 awans z klasy C do B, w sezonie 2004/2005 awans z klasy B do A. W sezonie 2005/2006 Tylicz zakończył zmagania na 5 miejscu by rok później awansować do ligi okręgowej.

Przełęcz podczas dwóch sezonów spędzonych w klasie A, rozegrał aż cztery spotkania derbowe ligowe i jedno pucharowe z Zuberem Krynica. W pierwszym padł remis, w drugim 1: 0 wygrali piłkarze z Krynicy, a w trzecim (pucharowym) 3: 1 wygrywał już zespół z Tylicza, podobnie jak i w czwartym ligowym, kiedy to Zuber został rozgromiony 4: 0, a na koniec tego szczęśliwego, zakończonego awansem sezonu 2006/2007 dla Przełęczy górą był Zuber, który sprawiając ogromną sensację ograł lidera u siebie 4:2.

Mecze derbowe pomiędzy Zuberem i Przełęczą zawsze przysparzały wielu emocji. Obydwa kluby grając obecnie w różnych ligach. Nie są sobie jednak obojętne i ze zwiększonym zainteresowaniem śledzą wzajemne wyniki.

Same boiska w gminie Krynica do czołowych nie należą. W Tyliczu, każdy, kto miał szczęście tam grać zna specyfikę placu gry określając go, jako długie i wąskie. Gra się tam bardzo trudno. Sama murawa prezentuje się nieźle, co w pewnym stopniu rekompensuje nieco małe gabaryty boiska.

Polany/Berest grają na jednym z najgorszych boisk w lidze. Nie dość, że rozmiarowo boisko to bardzo słabo zbliżone jest do normatywnych płyt, to jeszcze stan murawy nie zachwyca. Gra się tam na prawdę ciężko.

W Krynicy natomiast pełnowymiarowy, przejrzysty plac gry, na którym można się wyszaleć i murawa, która eksploatowana w wielu innych celach niż tylko piłkarskie nie zawsze zdatna jest do gry. Bolączką działaczy tego klubu są obfite opady deszczu. Po których pole gry nie nadaje się do użytkowania."

(autor: Damian Szczerba - redaktor futbolopolis.pl)

  • Komentarzy [0]
  • czytano: [406]
 

Musisz się zalogować, aby dodawać komentarze.

Facebook

Reklama

Logowanie

Statystyki

Brak użytkowników
zalogowanych i 1 gość

dzisiaj: 113, wczoraj: 83
ogółem: 1 140 373

statystyki szczegółowe

Ankiety

Brak aktywnych ankiet.

Kalendarium

20

11-2018

wtorek

21

11-2018

środa

22

11-2018

czwartek

23

11-2018

piątek

24

11-2018

sobota

25

11-2018

niedziela

26

11-2018

pon.

Kontakt

AdministratorKS ZUBER Krynica-Zdrój
618473

zuberkrynica@vp.pl
zuberkrynica@vp.pl
 

Mini-Chat

Musisz się zalogować, aby korzystać z mini-chatu.